Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat, vücutta biriken toksinleri ve kanı temizlemek için yapılan bir tedavi yöntemidir. Hacamatın faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi, stresin azalması, ağrının azalması, dolaşımın artması ve daha pek çok sağlık sorununa iyi gelmesi yer alır. Hacamat, genellikle uzman bir kişi tarafından yapılır ve uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Hacamat, genellikle kuru ve ıslak olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanır. Kuru hacamatda, hijyenik bir hacamat kasesine küçük bir vakumlu bardak yerleştirilir ve cildinize yerleştirilir. Bardak daha sonra vakumlanarak cildinize yapışır. Deri altındaki toksinler kaptaki hava basıncı sayesinde çekilir ve hacamat sonrası kaptaki kan alınır. Islak hacamat, kan alınması için hayvanın derisiyle yapılan yoğun bir sürtünme sonrasında kanın akıtılması esasına dayanır. Bu yöntemde, hijyen kurallarına uyulması önemlidir ve her defasında yeni bir cihaz kullanılmalıdır.

Hacamat uygulaması yapılırken, mutlaka uygulama yapan kişinin hijyen kurallarına uyduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon riski oluşabilir. Ayrıca, hacamat yapılan bölgenin temiz olması, cildin tahriş edilmemesi ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa bunun açıklanması önemlidir. Gerekli önlemler alındığında, hacamat sağlık açısından faydalı bir tedavi yöntemidir.

Hacamat Nedir?

Hacamat kelime anlamı olarak, Arapça bir kelime olan Hacm’den türemiş olup, sıcak ve nemli iklim koşullarının sıklıkla görüldüğü Orta Doğu’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Hacamat, kişinin belirli noktalarına vakum yaparak, deri üzerinde biriken kanın uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Hacamatın tarihçesi incelendiğinde, kullanılmaya en eski çağlarda Asya ve Ortadoğu’da başlandığı görülmektedir. Kullanıldığı zamanlarda, vücuttaki kötü kanın uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla uygulanmaktaydı. Bu kötü kanın vücuttan uzaklaştırılması sayesinde, hastalıkların tedavisi amaçlanmaktadır. Hacamat, tedavi amacıyla kullanılan bir yöntem olup, bazı sağlık sorunlarının tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Hacamat Türleri Nelerdir?

Hacamat, insan sağlığına pek çok fayda sağlayan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Hacamatın farklı türleri ve uygulama yöntemleri vardır. Bu türlerden bazıları; kuru hacamat ve ıslak hacamatdır. Kuru hacamat daha az kanama ve daha az acı ile yapılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, hacamat bardağı cildin üzerinde belirli noktalarda vakum yaparak uygulanır. Islak hacamat ise daha çok kanama ve ağrı ile birlikte gerçekleştirilir, hacamat bardağı kullanılmazken, iğne yardımıyla lüle şeklinde bir cihaz yardımıyla kan çekilerek uygulanır.

Hacamat türleri, uygulanacağı bölgeye ve tüm vücudu kaplayacak şekilde farklı boyutlarda uygulanabilirler. Aynı zamanda hacamatın yapıldığı bölge değişebilir; boynun yanı sıra çeşitli nörolojik sorunlara faydalı olabilecek bel bölgesi, diz kapağı, dudaklar, kulaklar, gözler gibi farklı bölgeler de hacamat uygulamaları için tercih edilebilir.

Kuru Hacamat Nasıl Yapılır?

Kuru hacamat uygulanma süreci oldukça basittir. İlk olarak, hastanın kan dolaşımı hakkında bilgi edinmek için tıbbi bir muayene yapılır. Daha sonra, havayla temas etmiş olan cildi hassas bir şekilde temizlemek için alkol kullanılır.

Ardından, cam veya plastik bir bardak kullanılarak vakum oluşturulur ve cildin üzerine yerleştirilir. Vakum, ciltteki kan damarlarının genişlemesine neden olur ve bardak, ciltteki kanı emerek toplar. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra bardak çıkarılır ve bir bez yardımıyla cildin temizlenmesi sağlanır.

Kuru hacamatın avantajları arasında kan dolaşımının artması, ağrının azalması, sinir sisteminin rahatlaması ve vücudun toksinlerden arındırılması gibi faydalar yer almaktadır. Ancak, bu yöntemle uygulanmış hacamatın etkileri, kişinin sağlık durumuna göre değişebilir.

Dezavantajlarına gelince, uygulama sırasında acı hissi oluşabilir ve ciltte geçici olarak morarma, şişlik ve küçük yaralar oluşabilir. Ayrıca, kuru hacamatın birçok kez uygulanması sakıncalı olabilir ve ancak uzman bir sağlık uzmanı tarafından yapılması önerilir.

Kullanılan Malzemeler

Kuru hacamat uygulaması için kullanılan malzemeler şunlardır:

 • Hacamat bardağı
 • Hacamat bardağı yapıştırıcısı (tercihe bağlı)
 • Alkolle temizlenmiş pamuk
 • Antiseptik çözelti
 • Ceviz büyüklüğünde bir adet balık yağı
 • Ceviz büyüklüğünde bir adet sarımsak
 • Ceviz büyüklüğünde bir adet zencefil
 • Hacamat yeri için temiz bir bez

Tüm malzemelerin hijyenik koşullarda saklanması ve kullanılması gerekmektedir. Hacamat bardağı ve yapıştırıcısı, tek kullanımlık olabilir veya her kullanımdan önce sterilize edilmelidir.

Önemli Notlar

Kuru hacamat, belirli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak, uygulanacak kişilerin özellikle kalp ve şeker hastaları gibi kronik hastalığı olanlar doktor kontrolünde karar vermelidir. Ayrıca, gebeler ve kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar gibi özel durumları olanlar da kuru hacamat uygulamasından kaçınmalıdır.

Uygulama sıklığı ise genellikle 15-20 gün olacak şekilde belirlenir. Daha önce hiç hacamat uygulatmamış kişiler, ilk seans öncesi mutlaka doktorla görüşmelidir. Ayrıca, uygulama sonrası kişilerin bol su tüketmesi önerilir. Kuru hacamatın uygulanacağı bölge önceden belirlenerek, hijyenik koşullara uygun malzemeler kullanılarak işlem yapılmalıdır. Hacamat sonrası kıyafet ve bölge temizliğine dikkat edilmelidir.

Islak Hacamat Nasıl Yapılır?

Islak hacamat, vücutta bulunan toksinlerin atılması ve kan dolaşımının hızlandırılması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Islak hacamat yapılırken öncelikle uygulama yapılacak bölge steril bir şekilde temizlenir, sonrasında uzman kişi tarafından belirli noktalara küçük kesiler yapılır.

Bu kesilerden akan kan, özel bir cihaz yardımıyla emilerek vücuttan uzaklaştırılır. İslak hacamat uygulaması, vücutta oluşan ağrıların hafiflemesi, baş ağrısının azalması, cilt problemlerinin çözülmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi çeşitli faydalar sağlar. Ancak, uygulama sonrası enfeksiyon riski olduğu için hijyenik koşullara özen gösterilmesi gerekmektedir.

Islak hacamatın dezavantajları arasında aşırı kanama riski, görülebilen yan etkiler olarak enfeksiyon, ciltte morarmalar, düzensiz ağrılar ve terleme yer almaktadır. Islak hacamat işlemi, çeşitli sağlık sorunları yaşayan kişilerde yapılmamalıdır. Hacamatın riskleri arasında, diyabetik hastalarda, kalp yetmezliği olanlarda, hamile veya emziren kadınlarda, pıhtılaşma sorunu olanlarda ve kanser hastalarında hassasiyet yaratabilecek riskler yer almaktadır. Bu nedenle, uygulama öncesinde doktorunuzla mutlaka konuşmanız gerekmektedir.

Kullanılan Malzemeler

Islak hacamat uygulamasında kullanılan malzemelerin hijyenik olması son derece önemlidir. Kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olması gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyon riski artar. Islak hacamat uygulamasında kullanılan malzemeler şunlardır:

 • Hacamat bardağı: Medikal cam malzemeden üretilen, hacamat işlemi sırasında kullanılan özel bir bardak türüdür.
 • Kan alma iğnesi: Doğru bir şekilde sterilize edilmiş kan alma iğnesi kullanılmalıdır. Hijyenik olmayan kan alma iğneleri, hastalıkların bulaşma riskini arttırabilir.
 • Alkol: Hacamat bardağı, kan alma iğnesi ve kullanılacak bölgenin derisi öncelikle alkolle temizlenmelidir.
 • Pamuk: Kanama kontrolü ve temizlik için kullanılır.

Bunların yanı sıra, sağlık kuruluşlarında kullanılan tüm malzemelerin tek kullanımlık olması, hijyen koşullarına uygun şekilde sterilize edilmesi ve özel bir teknikle muhafaza edilmesi gerekmektedir. Hacamat uygulama işlemi öncesinde sağlık ekibinin hijyenik eldiven ve maske takması, hasta ile ilgili merkezi kayıt tutulması gibi hijyen kuralları da uygulanmalıdır.

Önemli Notlar

Islak hacamat uygulaması, kuru hacamat uygulamasına göre daha risklidir ve diğer tıbbi yöntemlerle birlikte kullanıldığında dikkatli olunması gereken bir yöntemdir. Islak hacamat uygulaması, haftada 1-2 kez yapılabilir ve her uygulama öncesinde doktorunuza danışılması önerilir.

Islak hacamat, anemi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanama bozuklukları, kalp rahatsızlıkları ve hamilelikte uygulanmamalıdır. Ayrıca, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin de doktorlarına danışarak uygulama yaptırmaları önerilir. Islak hacamat uygulamasından önce, vücut ve malzemelerin hijyenik koşullarda sterilize edildiğinden emin olunmalıdır.

Hacamat Kimlere Uygulanabilir, Kimlere Uygulanamaz?

Hacamat uygulaması birçok faydası olan bir tedavi yöntemidir. Ancak bazı durumlarda uygulanması önerilmemektedir. Hacamatı kullanmak için sağlıklı bir kişi olmanız gerekir. Sağlık sorunları olan kişilere uygulanması önerilmemektedir.

Hacamat uygulaması, yüksek tansiyonu olan kişiler için tehlikeli olabilir. Bunun yanı sıra, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler de hacamat yaptırmamalıdır. Diyabet hastaları için de hacamat uygulaması riskli olabilir. Gebelikte ve lohusalık döneminde hacamat yaptırmak da önerilmemektedir.

Ayrıca, anatomik özellikler nedeniyle bazı kişilere hacamat yapılmamalıdır. Örneğin, çocuklar, yaşlılar, cilt hastalığı olanlar, kanser hastaları ve hamile kadınlar hacamat yaptırmamalıdır. Hacamat yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kimlere Uygulanabilir?

Hacamat tedavisi, birçok sağlık sorununun tedavisinde etkili bir çözüm olabilir. Hacamat, kan akışını hızlandırarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinleri vücuttan uzaklaştırarak birçok hastalığın tedavisine yardımcı olabilir. Hacamatın uygulanabileceği durumlar arasında; migren, bel ağrısı, boyun ağrısı, sindirim sistemi bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu ve stres gibi durumlar yer alır. Ayrıca, kan dolaşımını arttırarak kronik ağrı ve fibromiyalji gibi daha ciddi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Hacamat tedavisinin herkes için uygun olmadığını unutmamak gerekir. Tedavi öncesinde tıbbi bir değerlendirmeden geçmek ve sadece uzman bir hekim tarafından uygulanması gerekmektedir. Tedavinin uygulanamayacağı durumlar arasında ise; kanama bozukluğu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, aşırı yorgunluk, enfeksiyon, kanser, hamilelik ve kalp hastalığı olanlar yer alır.

Kimlere Uygulanamaz?

Hacamat uygulaması bazı sağlık sorunları olan kişilere ve bazı fizyolojik özellikleri nedeniyle bazı kişilere uygulanamaz. Hamile kadınlar, kanama bozukluğu olanlar, kanser hastaları, kalp hastaları, epilepsi hastaları, karaciğer hastaları, tromboflebit hastaları, lösemi hastaları, ciltte sorunları olanlar, aşırı zayıf veya zayıf olanlar, aşırı hassas veya ağrıya düşkün olanlar, yaşlı kişiler, çocuklar, hamile olabilecek kadınlar ve kansızlık sorunu yaşayanlar hacamat uygulamasından önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Ayrıca, hacamat uygulamasından önce kişinin su tüketimi artırılmalıdır. Hacamat sırasında ortaya çıkabilecek enfeksiyon risklerinden kaçınmak için, uygulama öncesinde hijyenik koşulları kontrol edilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Hacamatın uzman kişiler tarafından yapılması ve steril malzemeler kullanılması çok önemlidir.

Uygulanamayacak Kişiler Uygulanabilecek Kişiler
Hamileler Bazı sağlık sorunları bulunmayan yetişkinler
Kanama bozukluğu olanlar Sağlık durumu uygun olan yetişkinler
Kalp hastaları Orta seviyede rahat sağlığı olan yetişkinler
Ciltte sorunları olanlar Tansiyonu normal olan yetişkinler

Hacamat uygulamasından önce kişinin sağlık durumu ile ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Sağlık sorunlarınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan asla hacamat yaptırmayın.

Hacamat Uygulama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hacamat uygulama süreci hijyenik koşullarda gerçekleştirilmelidir. Hacamat yapan kişinin eldiven, maske, bone ve sterilizasyon işlemi yapılması gereken malzemeler kullanması önemlidir.

Hacamat yapılacak bölge dezenfekte edilmeli, sterilizasyon işlemi uygun şekilde yapılarak temiz bir işlem gerçekleştirilmelidir. Hacamat sonrası kullanılan malzemeler tek kullanımlık olmalıdır ve atılmalıdır.

Ayrıca hacamat uygulaması öncesinde yapılacak kan testleri ile hasta sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunmalı ve en uygun hacamat şekli belirtilmelidir. Hacamat uygulama öncesinde kişinin kan sulandırıcı ilaç kullanması durumunda, alerjik reaksiyon geçmişi olması durumunda, ciddi sağlık sorunları olanların hacamat uygulamasından kaçınması önerilir.

 • Elle uygulanan yapılarda temizlik ve hijyenik koşullar özellikle önemlidir.
 • Ancak hacamat her yerde yapılamaz. Uzman ve hijyenik koşulların sağlandığı bir ortamda yapılması önerilir.
 • Uygulama sırasında ateşli hastalığı olanların uygulamadan kaçınması gerekiyor.

Hacamat uygulama sürecinde hijyenik koşulların doğru şekilde sağlanması önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir hacamat uygulaması gerçekleştirilir.

Yorum yapın

casibom